Ježek nejí ovoce a nepije mléko

Ježek je hmyzožravec, základní složku jeho potravy tedy tvoří hmyz. V přírodě si nejčastěji pochutnává na broucích, larvách, různých červech, žížalách nebo housenkách, kobylkách a slimácích. Občas si svůj jídelníček ale zpestří i menšími obratlovci jako jsou žáby, ještěrky nebo myši a dokáže ulovit i drobného ptáka nebo hada. Ovoce ani jinou rostlinnou stravu nevyhledává. Pokud ji sní, bývá to spíš náhodou při konzumaci jiné potravy. Za noc při shánění potravy nachodí i několik kilometrů.


Hmyzu jakožto základního stavebního kamene ježčího menu v přírodě bohužel obecně ubývá. Ježkům se proto zužuje výběr přirozené potravy a některé druhy (např. slimáky nebo šneky) v dnešní době pravděpodobně konzumují mnohem častěji, než tomu bývalo dříve. Více informací v angličtině najdete ZDE. Slimáci a šneci jsou však zároveň častými přenašeči parazitů, které ježkům mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Co ježkovi dávat a co ne?

ANOkvalitní kočičí/ kotěcí granule, kde je hlavní složkou kuřecí maso
voda
NEmléko, zbytky z kuchyně, semínka, oříšky, ovoce, moučné červy (ve větším množství vedou k odvápnění kostí)


Vedete-li svou zahradu v přírodním duchu bez používání pesticidů a jedů (např. právě na slimáky), zdravý ježek u vás pravděpodobně po většinu roku najde poměrně dost přirozených zdrojů potravy. Pokud mu však chcete přilepšit, nepohrdne ani miskou kočičích/kotěcích granulí. Záleží na vás, co pro ježka vyberete, hlavní složkou granulí by však mělo být maso (kuřecí), ne obilí.


Miska granulí může ježkovi přijít vhod zejména na jaře, kdy potřebuje doplnit zásoby po zimním spánku, nebo naopak na podzim, kdy se na zimní spánek teprve chystá. Přikrmovat kočičím krmivem ale můžete po celý rok. Snížíte tak riziko, že ježek při hledání potravy přijde k úrazu třeba při přecházení cesty. V souvislosti se změnami klimatu navíc přibývá ježků, kteří v zimě nehibernují. I ti, co usnou, se mohou v průběhu zimy z hibernace několikrát krátce probudit a shánět potravu na místech, kde na ni byli zvyklí. S doplňováním misek je proto dobré alespoň v malé míře pokračovat i v zimě. Existují ale i argumenty proti přikrmování v průběhu zimy, podrobnější informace najdete v anglickém článku ZDE.


Pokud se rozhodnete ježkovi na své zahradě “prostřít stůl”, nezapomeňte také na mělkou misku s čerstvou vodou. Zdrojů vody dostupných pro ježka ve volné přírodě bohužel ubývá podobně jako hmyzu. Pítko s čistou vodou proto ježek (a nejen on) na vaší zahradě jistě ocení minimálně stejně jako misku granulí. V žádném případě ale ježkovi nedávejte mléko!!!


Přikrmování ježků na zahradě má i svá úskalí. Volně přístupná miska kočičích granulí totiž neláká jen ježky, ale i jiná zvířata – často právě kočky z okolí. To samo o sobě nemusí představovat problém, pokud ale chcete mít jistotu, že krmíte víc ježka než kočku, vyplatí se vybudovat “krmítko”, kde bude potrava přístupná jen pro ježka (a některá další drobná zvířata). Většina takových krmítek funguje na principu nějaké překážky, přes kterou by se kočka neměla k misce s jídlem dostat (viz obrázek). Tedy teoreticky, některé kočky jsou totiž velmi vynalézavé a dokáží překonat neuvěřitelné nástrahy 🙂


Kromě toho je však potřeba myslet také na hygienu a pravidelné čištění misek i prostoru kolem nich. Ježci totiž zrovna nevynikají v zásadách slušného stolování a jako poděkování za večeři vám s oblibou poblíž misky s krmením nechají hromádku trusu. A to může být problém. Trusem, který ježčí návštěvníci krmítka rozšlapou a roznesou kolem, si pak mezi sebou snadno šíří řadu parazitů. Proto se snažte misky pravidelně (ideálně denně) čistit a udržujte čisté i jejich okolí.

Krmítko pro ježka
Foto: Hedgehogstreet.org
Krmítko pro ježky
Foto: Littlesilverhedgehog.com
Krmítko pro ježka
Foto: Hedgehogstreet.org
Video: Pomocjezkum.cz
Video: Pomocjezkum.cz