Ježek je plný blech a nakazí vašeho psa/kočku
Ježek může mít blechy, ty jsou ale druhově specifické. Ježčí blecha (Archaeopsylla erinacei) se na vašem psovi ani kočce nezabydlí. Zdravý ježek navíc nebývá “zablešený”. To, že se ježek škrábe, vůbec nemusí znamenat, že má nějaké parazity. Škrábání je součástí přirozené péče o srst a bodliny.
Větší množství blech je známkou oslabení nebo jiných zdravotních problémů ježka. Takový ježek potřebuje odbornou pomoc v záchranné stanici, NE postříkat sprejem proti blechám na psy nebo kočky.
Ježek nosí na bodlinách ovoce
🙂 Na obrázku to sice vypadá hezky, ale ne, nenosí. Ani ho obvykle nejí. Bodliny nemá na přenášení zásob do spíže.
Ježek má rád mléko
Těžko říct, jestli mu chutná nebo ne, ale je pro něj škodlivé. Neumí ho strávit a způsobuje mu zažívací problémy. Nedávejte mu ho.
Ježek musí mít alespoň 600g, aby přežil zimu
Tohle je i není pravda, respektive je potřeba vzít v potaz i další faktory. Existují různé “kalendáře” udávající optimální a rizikovou váhu ježka v podzimních měsících. Je pravda, že ježek musí mít alespoň určitou váhu, aby přečkal zimní spánek. Hranice 600g však platí spíše pro odrostlá mláďata. Optimální váha zdravého dospělého ježka před zimním spánkem je vyšší. Může se tedy stát, že koncem podzimu narazíte na ježka, který sice váží 600g, ale přesto potřebuje pomoc. Bezpečná váha v daném měsíci navíc závisí kromě stáří a celkového zdravotního stavu ježka také na aktuálních klimatických podmínkách a dostupnosti potravy, proto je jednodušší řídit se bez ohledu na váhu pravidlem, že pomoc potřebuje ten ježek, který je venku ve dne.
Ježek celou zimu prospí
Jak který, většina se v průběhu zimy i několikrát krátce vzbudí kvůli potravě nebo drobným úpravám svého zimoviště. Pokud je zima mírná a ježek má dost potravy, nemusí hibernovat vůbec. Ježčí návštěva na zahradě v průběhu zimy tedy nemusí být sama o sobě důvodem pro odchyt a přesun do záchranné stanice. Pokud venku není už několik dní mráz a vrstva sněhu, ježek je venku za tmy a zároveň není opravdu velmi malý/viditelně nemocný nebo zraněný, můžete mu pomoc pravidelným přísunem potravy.
Ježek je jen jeden a všichni vypadají stejně
Existuje 17 různých druhů ježků, které se mezi sebou liší i vzhledem. U nás nejčastěji potkáte ježka východního nebo západního. Jako domácí mazlíček se u nás chová i ježek bělobřichý/africký pygmy ježek. Ten je celkově menší a má taky mnohem drobnější tlapky – velikostí jsou blíž křečkovi než divokému ježkovi. Ve volné přírodě byste ho potkat neměli, v našich podmínkách není schopen přežít.
Ježek se při nebezpečí naježí a stočí do klubíčka, proto mu pes nemůže ublížit
Ježek se při nebezpečí sice naježí a stočí do klubíčka (k tomu navíc ještě nadskakuje a fučí), ale některé psy to bohužel nezastaví :-/. V záchranných stanicích nejsou ježci pokousaní od psů ničím neobvyklým. Mějte prosím své psy při procházkách v přírodě na vodítku. Není to jen ježek, koho může volně pobíhající pes ohrozit. V keřích a zarostlých prostranstvích se schovává spousta zvířat i se svými mláďaty.
Ježek je pomalý a neumí plavat
Ježek je velmi dobrý plavec. Pokud se nějaký utopí, je to spíš proto, že se z vody nemohl dostat kvůli strmým břehům. Mimo to taky velmi dobře šplhá. Pokud se dobře rozcvičí (jak je vidět na následujícím videu), tak se může pohybovat rychlostí až 6,5 km/h 🙂
Ježek nesmí granule s příchutí ryb
Rybí příchuť v kočičích granulích není pro ježky nijak škodlivá. Některým ježkům ale granule s příchutí ryb nechutnají nebo nevoní, proto je nejí.
A koho vůbec ježek zajímá…
No… není nás na světě úplně málo a jsou mezi námi i známé osobnosti. Zkuste hádat kdo 🙂 We will rock you! 😉